Rasti-Vihti ry:n kevätkokous 30.3.2021

15.3.2021

Rasti-Vihti ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään 30.3.2021 klo 18.00 alkaen etäkokouksena (Google Meet-kokous). 

Kokoukseen tulee ilmoittautua ennakkoon viimeistään 29.3.2021 sähköpostitse osoitteeseen tiedottaja@rasti-vihti.fi. Ennakkoon ilmoittautuneille toimitetaan kokouksen Google Meet osallistumislinkki sähköpostitse. (Kirjautuessa kokoukseen täytyy käyttää oikeaa nimeä, ei nimimerkkiä tms.)

Kokouksessa käsitellään seuraava ehdotus muutoksesta yhdistyksen sääntöihin. Katso-tunnisteiden luopuminen aiheuttaa siirtymisen Suomi.fi tunnusten käyttöön. Suomi.fi tunnukset ovat henkilökohtaiset. Seuran nimenkirjoitusoikeus tulisi muuttaa sääntöihin niin, että puheenjohtajalla ja varapuheenjohtajalla on yksin nimenkirjoitusoikeus, jotta seuran asioita voidaan hoitaa Suomi.fi tunnuksilla. Hallituksen jäsenillä edelleen nimenkirjoitusoikeus kaksi yhdessä.

Sääntömuutos koskee kohtaa 17§ Nimenkirjoittajat. Tämä kohta ehdotetaan muutettavaksi muotoon: Seuran nimen kirjoittaa yksin hallituksen puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja tai kaksi johtokunnan jäsentä yhdessä. Nimenkirjoittajien on oltava täysi-ikäisiä.

Esityslista:

1.   Avataan kokous 
2.   Valitaan kokoukselle: 
     - puheenjohtaja 
     - sihteeri 
     - kaksi pöytäkirjan tarkistajaa 
     - ääntenlaskija 
3.    Todetaan läsnäolevat ja läsnäolevat äänioikeutetut jäsenet 
4.    Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus 
5.    Esitetään johtokunnan laatima vuosikertomus ja tilinpäätös 
6.    Luetaan tilintarkastajien antama lausunto tai toiminnantarkastajien antama toiminnantarkastuskertomus. 
7.    Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä johtokunnalle ja muille vastuuvelvollisille 
8.    Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat 
       - ehdotus sääntömuutoksesta
9.    Päätetään kokous